Mustang – kultowe auto Forda

0
969
Ford samochody używane Big Autohandel

Mustang to jedno z najbardziej rozpoznawalnych aut na świecie. Za jego kierownicą zasiadał sam James Bond.

Ford Mustang to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych amerykańskich samochodów. To kultowe auto było odpowiedzią Forda na sportowe auta, których produkcja zaczęła się w tamtych czasach na dobre rozkręcać w Europie. Do momentu pojawienia się Mustanga na amerykańskim rynku w tej klasie aut królowały Chevrolety. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też luksusowe Fordy Thunderbirdy. Ale mimo że były stylizowane na auta sportowe, do europejskich dynamicznych wozów dużo im jeszcze brakowało.

salon ford trójmiasto big autohandel I w końcu stało się. W kwietniu 1964 roku odbyła się oficjalna premiera pierwszego Mustanga. I jak na prawdziwą gwiazdę przystało, transmitowały ją aż trzy stacje telewizyjne.Pierwszy Mustang wyjechał z fabryki w Dearborn w stanie Michigan. Był dwuosobowy. Miał białą karoserię i czarny wystrój. Kosztował 2 tysiące 368 dolarów.

Symbol wolności i siły

Jego nazwa nie jest przypadkowa i bardzo długo nad nią rozmyślano. Padło na mustanga, bo oznacza on dzikiego konia z prerii Ameryki Północnej. A że w założeniu Forda głównymi klientami miały być osoby młode, w ten sposób chciano zaprezentować niczym nieograniczoną wolność i siłę. Wtedy też powstało pierwsze, bardzo charakterystyczne logo auta, przedstawiające galopującego mustanga na tle czerwonych, białych i niebieskich pasków, które symbolizować miały Stany Zjednoczone.

Ford mustang Big autohandel100 tysięcy Mustangów w cztery miesiące

Wprowadzenie Mustanga na rynek okazało się wielkim sukcesem. W ciągu pierwszego miesiąca od rozpoczęcia produkcji z fabryki wyjechało ponad osiem tysięcy aut, a w zaledwie cztery miesiące po drogach jeździło już 100 tysięcy Mustangów. Po roku sprzedaż była na poziomie 417 tys. egzemplarzy.

Szaleństwo nie ominęło również najmłodszych. W czasie pierwszych świąt Bożego Narodzenia, w 1964 r., sprzedano 93 tys. zabawkowych Mustangów na pedały.

Nowe Mustangi podbijały serca kierowców nie tylko ze względu na swój jedyny w swoim rodzaju sportowy wygląd, ale również dzięki bogatemu wyposażeniu, które klienci mogli dostosowywać do swoich potrzeb, decydując, czy chcą mieć skrzynię biegów manualną czy automatyczną oraz jaką moc ma mieć silnik. Nic więc dziwnego, że zaledwie rok później Ford Mustang zajął trzecie miejsce w plebiscycie na Europejski Samochód Roku 1965.

Ford big autohandel W ciągu najbliższych kilku lat Ford Mustang przeszedł kilka gruntownych „odświeżeń”. Jedną z pierwszych największych zmian przyniosła połowa lat siedemdziesiątych, kiedy Ford, ze względu na kryzys paliwowy, rosnące składki ubezpieczeniowe oraz normy emisji spalin, musiał zrezygnować ze swojej wcześniejszej polityki. Tak powstały Mustangi II – lżejsze i mniejsze od swoich wielkich i szerokich poprzedników. Początkowo były one dostępne z dwoma silnikami do wyboru – czterocylindrowym o mocy 88 KM i sześciocylindrowym o mocy 105KM. Z czasem wybór ten zwiększono. Przybyło także samych wersji Mustangów. Ostatnia, najnowsze generacja produkowana jest od 2015 roku.

Bond jeździł Mustangiem

Jak na kultowe auto przystało, Mustangi stały się gwiazdami licznych gier komputerowych i bohaterami filmów. W Polsce bardziej niż z ulicy znane są chociażby z gry Need For Speed. Autem tym jeździł też nie kto inny jak sam James Bond m.in. w filmie „Diamenty są wieczne”.

Dziś Mustang, w swoich najstarszych wydaniach, robi też niemałą karierę w… branży ślubnej. I nie ma co się dziwić, bo kto by nie chciał rozpocząć tak ważnego nowego rozdziału w swoim życiu od przejażdżki tym najbardziej rozpoznawalnym autem na świecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj