Najważniejsza decyzja przed zakupem samochodu

0
541
Focus 6
Focus 6

Należy ją przeanalizować, żeby nie być stratnym. Nowy samochód czy używany – kwestia, która dotyczył wielu osób, chcących kupić auto. Sprawdź wady i zalety obu rozwiązań.

Samochód od dealera

Nie ulega wątpliwości, że zakup nowego auta, bezpośrednio od dealera danej marki, jest najkorzystniejszym rozwiązaniem. Ma się pewność, że pojazd jest w idealnym stanie technicznym – mówi Łukasz Dembicki, specjalista ds. sprzedaży samochodów w BIG AutoHandel w Gdańsku.

Każdy samochód, który został kupiony w salonie, posiada określony okres gwarancyjny. Gwarancja to korzyści związane z bezpłatną naprawą usterek czy awarii. Co więcej, na czas, w którym serwisowany będzie pojazd, salon udostępni auto zastępcze. Najnowsze samochody to również korzyści ekonomiczne. Większość z nich zużywa mniej paliwa niż auta wypuszczone na rynek kilka, kilkanaście lat temu. Dla przykładu warto podać nowego Forda Fiestę, który został wyposażony w silnik EcoBoost, co spowodowało, że zużycie paliwa spadło o około 24%.

Zakup aut po cenie niższej niż katalogowa

Wadą kupna nowego samochodu może wydawać się cena. Jednak sprzedawcy w salonach samochodowych nie trzymają się sztywno wartości katalogowych. Istnieje możliwość negocjacji cenowych, które pozwolą uzyskać kilkuprocentową zniżkę.

Czas wyprzedaży

Wyprzedaże sezonowe są niezwykłą okazją na zakup nowych samochodów po znacznie niższych cenach. Dealerzy samochodowi, najczęściej na przełomie roku, przygotowują atrakcyjne wyprzedaże aut z mijającego rocznika.

Korzystne kredytowanie

Wybierając nowy samochód z salonu, bez problemów można uzyskać kredytowanie zakupu. Kredyt przyznawany jest na bardzo atrakcyjnych warunkach. Niskie oprocentowanie i ograniczenie formalności bankowych do minimum to zalety kredytów na zakup samochodów od dealera.

Samochody używane

Zaletą zakupu używanego samochodu jest jego cena. Trzeba również zwrócić uwagę na fakt, że używane samochody tracą mniej na wartości, niż auta nowe. Kupujący samochody z drugiej ręki mogą liczyć również na niższe ubezpieczenie.

Kupując używane aut, trzeba pamiętać o dodatkowych wydatkach. Kosztem będzie konieczność wymiany w nim filtrów i oleju. Może okazać się jednak, że więcej elementów trzeba wymienić.

Największą obawą przed zakupem używanego samochodu jest jednak jego dokładny stan techniczny. Sprzedający raczej nie mają chęci, aby przedstawić rzetelnie informacje o stanie swojego pojazdu.

Jak zatem rozsądnie kupić używany samochód? Auto takie powinno posiadać książeczkę serwisową, gdzie znajdują się adnotacje o przeglądach i naprawach – mówi Łukasz Dembicki z BIG AutoHandel. Podkreśla jednak, że nie można w pełni opierać się na książeczce serwisowej, gdyż znane są przypadki, kiedy była ona fałszowana.

Obowiązkiem kupujące jest sprawdzenie numeru VIN (Vehicle Identification Number). Ten 17-elementowy numer identyfikacyjny auto otrzymuje od producenta. Dzięki temu bardzo łatwo można sprawdzić wiele informacji o pojeździe. Mowa o marce, modelu oraz roku produkcji samochodu. Za pomocą VIN można również uzyskać informacje o przebiegu pojazdu, a także liczbie wypadków drogowych z jego udziałem. Każdy zakup samochodu używanego musi być poprzedzony wizytą w profesjonalnym zakładzie. Tam można dokładnie go sprawdzić.

Rozsądnym rozwiązaniem jest udanie się do salonu samochodowego marki auta, które chcemy kupić. Za profesjonalnie przeprowadzony przegląd, trzeba będzie zapłacić niewiele. To opłacalna inwestycja.

Używany z salonu samochodowego

Kupując używany samochód, warto skorzystać z usług dealera samochodowego. Jest to rozwiązanie niezwykle bezpieczne, jak i również komfortowe. – Samochody, które oferujemy w sprzedaży, w większości przypadków należały do naszych klientów oraz są u nas stale serwisowane – mówi Łukasz Dembicki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here