Fiesta – historia najlepiej sprzedającego się samochodu marki Ford

0
934
Fiesta SE DeepImpact
Fiesta SE DeepImpact

Premiera Fiesty w 1976 roku była wielkim wydarzeniem na rynku motoryzacyjnym.  W ciągu kolejnych 4 lat, sprzedaż tego modelu wyniosła więcej niż milion egzemplarzy, dzięki czemu mały Ford stał się najlepiej sprzedającym się modelem w historii marki.

Od pierwszych dni produkcji sprzedano dokładnie 10 milionów aut.

Ford Fiesta – historia modelu

1976 rok to czas kiedy pierwsze Fiesty zjechały z linii produkcyjnej i od razu podbiły serca kierowców. Sytuacja nie zmieniła się do dziś – obecnie Fiesta nadal jest liderem na rynku europejskim.

Debiut Fiesty w latach 70 – tych spowodował, że wzrosło zainteresowanie małymi samochodami miejskimi, które można było bez problemu zaparkować w zatłoczonej przestrzeni. Auto było dostępne w 2 wersjach – jako trzydrzwiowy hatchback i jako van.

Od 1983  do 1989 roku, produkowano nowszą wersję, a mianowicie Fiestę MkII. Jej następcą stała się Fiesta III, którą produkowano od 1989 do 1996 roku. W przeciwieństwie do poprzednich modeli, dostępna była w wersji trzy i pięciodrzwiowej.

1994 rok to czas kiedy Fiesta została poddana pewnym zabiegom kosmetycznym. Zmienił się m.in.: kształt lusterek i przedni zderzak. Większe zmiany wprowadzono w 1995 roku – samochód miał bardziej zaokrąglone kształty, co nie trudno było zauważyć.

W 2002 roku natomiast z linii produkcyjnej Forda, zjechała Fiesta V generacji, w której postawiono przede wszystkim na innowacyjny kształt. Ponadto zmieniono silnik, elementy nadwozia, , zderzaki oraz wzory obręczy kół.

Ford Fiesta – nowe oblicze samochodu

Kolejny, nowszy model Fiesty pojawił się w 2008 roku. Był on bardzo zbliżony estetyką do obecnej Fiesty – kształt auta poddano liftingowi.

Od 2012 roku w sprzedaży jest siódma generacja Fiesty, która jest całkowitą nowością. W 2013 i 2015 roku przeszła kolejne metamorfozy, którym zawdzięcza swój dzisiejszy wygląd.

Połączenie niepowtarzalnego stylu i nowoczesnych technologii to cechy wyróżniające ten model.

Lider na rynku europejskim

Ford Fiesta  już 3 razy z rzędu został europejskim liderem pod względem liczby sprzedawanych samochodów. W 2014 roku, sprzedano aż 308 999 egzemplarzy.

Bezpieczeństwo i ekonomia

Projektanci Forda od początku produkcji stawiali na małe zużycie paliwa, przy dobrych osiągach silnika. Od zawsze była to mocna strona Fiesty, której silniki zdobyły wiele nagród branżowych i cieszyły się uznaniem  oszczędnych kierowców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj