Rozmowa z Dariuszem Kośmińskim z salonu BIG Autohandel w Gdańsku
O czym powinniśmy myśleć w pierwszej kolejności chcąc kupić samochód?
Jakie parametry zasługują na naszą szczególną uwagę?
Bez względu na to czy chcesz zamienić samochód, który obecnie posiadasz na inny, czy będzie to Twoje pierwsze auto, warto wszystko jak najlepiej zaplanować, tak żeby uniknąć pomyłek i rozczarowań.
Ważne pytania, które powinieneś sobie postawić to m.in.: ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na zakup? Czy kupujesz auto jako firma czy osoba prywatna? Czy ma być to samochód, którego będziesz używać codziennie do dojazdów do pracy, czy będzie to raczej środek transportu na długie trasy? Jakie przebiegi planujesz pokonywać nim w ciągu roku?
Jeśli uda Ci się odpowiedzieć na tych kilka pytań, podjęcie decyzji będzie łatwiejsze. Wtedy można pomyśleć o wielkości samochodu, wersji silnika (benzyna czy diesel) oraz wyposażeniu. W przypadku Forda, wybór modeli jest bardzo szeroki.
Dla kogo będą najlepsze samochody miejskie?
Jak wskazuje nazwa potoczna, mamy tu do czynienia z samochodami, które z założenia poruszają się na krótkich trasach po mieście. Jednak nie tylko o to chodzi.
Przykładowo, Ford Fiesta to na dzień dzisiejszy najlepiej sprzedający się samochód w swojej klasie na rynku europejskim. Jest to auto, którym można śmiało wybrać się w długą trasę. Problemem może być zbyt mały bagażnik, ale tylko kiedy zaplanujemy wycieczkę w 4 osoby. Sama podróż nie powinna być jednak męcząca ani dla kierowcy ani pasażerów.
Jaki samochód będzie najlepszy dla rodziny?
W tym wypadku warto wybrać auto z dużym bagażnikiem – szczególnie jeśli planujemy częste wypady rodzinne za miasto. Idealnie sprawdzą się tu samochody co najmniej kompaktowe lub typowo rodzinne. Przykłady? Ford Focus, vany takie jak C-MAX, SMAX, Galaxy.
Jaka opcja będzie najlepsza dla osób spędzających dużo czasu w podróży?
Tutaj trzeba zwrócić uwagę na silnik. Jeśli roczne przebiegi wynoszą ponad 30-40 tys. km, najlepszy będzie silnik wysokoprężny.
Takie auto będzie droższe, ale inwestycja zwróci się w późniejszej eksploatacji. Świetnym wyborem będzie np. nowy Ford Mondeo lub S-MAX, chociaż już Ford Focus z wielowahaczowym tylnym zawieszeniem zapewni nam wystarczający komfort na długich trasach.
Lepsze auto nowe czy używane?
Zależy dla kogo. W Polsce coraz częściej decydujemy się na zakup nowych samochodów. Główny argument jest taki, że kupując auto prosto z salonu, mamy spokój z naprawami przez kilka lat. W razie ewentualnej awarii możemy liczyć na serwis w ramach gwarancji, a na czas naprawy dostajemy samochód zastępczy.
Jeśli jednak podejmujemy decyzję o zakupie auta używanego, ważne jest aby znaleźć pewne źródło i nabyć egzemplarz z gwarancją, udokumentowanym przebiegiem i historią serwisową.