Czy Polacy to najmniej odpowiedzialni kierowcy w Europie?

0
1432
etc 2nd lead 4
etc 2nd lead 4

Wg przeprowadzanych statystyk polscy kierowcy należą do grupy osób  najczęściej łamiącej przepisy. Przekraczanie prędkości, zapominanie o kierunkowskazach, nadużywanie klaksonu – to najczęstsze przewinienia.

Bezpieczeństwo za kółkiem

Bez względu na to jaki samochód prowadzimy, najważniejsza jest kwestia bezpieczeństwa, które zależy w głównej mierze od kierowcy. Fundacja Vinci Autoroutes działająca na rzecz odpowiedzialnej jazdy, każdego roku przygotowuje raport – Europejski barometr odpowiedzialnej jazdy.  W tym roku, po raz pierwszy przeprowadzono badania w Polsce i niestety nie wypadliśmy w nich dobrze.

Polscy kierowcy znaleźli się w pierwszej trójce najmniej odpowiedzialnych kierowców w Europie. Przed nami są tylko Włosi i Grecy, natomiast najlepiej spisują się na drodze Holendrzy i Szwedzi. Na dobrą ocenę zasłużyli także Niemcy, Brytyjczycy i Belgowie.

 

Wysoka samoocena

Mimo jednoznacznych wyników badań, Polacy uważają się za dobrych kierowców. Nasza samoocena jest jednak nieco niższa niż u respondentów z innych krajów. Średnia ocena jazdy w skali od 1 do 10 to wg ankietowanych Polaków 7,2. Średnia europejska to dla porównania 7,7.

Oprócz tego prawie 70%  badanych uważa, że za kółkiem panuje nad wszystkim. Tyle samo osób twierdzi, że jeździ ostrożnie. 30% kierowców uważa się za uprzejmych, natomiast bardzo krytyczni jesteśmy wobec innych uczestników ruchu. Często podkreślamy, że inni polscy kierowcy są nieodpowiedzialni.

 

Łamiemy przepisy

Z przeprowadzonych przez Vinci Autoroutes badań, wynika, że 94 % polskich kierowców przyznało się do przekraczania dozwolonej prędkości. Średnia europejska to 91%. Na tym jednak nie koniec…

  • Aż 60% badanych nie zachowuje również bezpiecznej odległości między pojazdami,
  • 44% nie włącza kierunkowskazów w czasie skręcania i wyprzedzania ( w Europie jest takich osób 58%),
  • 33% nie zapina pasów bezpieczeństwa ( średnia europejska to 22%),
  • 33% podczas jazdy wysyła smsy i maile.

Niepokojący jest również fakt, że ponad połowa kierowców, bo aż 59% korzysta z telefonu bez zestawu głośnomówiącego. W innych krajach europejskich jest to 35 %.

 

Brak kultury

Oprócz nie przestrzegania zasad ruchu drogowego, polscy kierowcy zapominają o kulturze jazdy. Aż połowa ankietowanych przyznała, że zdarza im się trąbić na kierowców, którzy ich zdenerwowali, a 38% obraża innych kierowców. 25% Polaków przyznała, że zdarzyło im się wysiąść z auta, żeby omówić problem z innym kierowcą, a 23% osób jechało  w zbyt bliskiej odległości od pojazdu żeby zestresować i ukarać kierowcę, który ich zdenerwował.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj