Czym jest spedycja – wyjaśnienie pojęcia i jej rodzaje

0
1006
Spedycja morska Gdańsk Peko transport morski Gdynia 3

Spedycja – co to jest?

Spedycja to bardzo ważne pojęcie w branży transportowej, ściśle powiązane z przewozem towarów. Razem z transportem i logistyką, stanowi ona trzeci sektor w branży TSL (Transport – Spedycja – Logistyka).

Spedycja międzynarodowa Gdańsk Peko

Działalność spedycyjna, w tym spedycja międzynarodowa polega na organizowaniu przewozu towaru z polecenia klienta, z wyznaczonego miejsca do lokalizacji docelowej oraz na podjęciu wszelkich niezbędnych czynności, które się z nim wiążą. Cały proces jest złożony i niełatwy – obejmuje wiele czynności koniecznych do ekonomicznego, bezpiecznego i terminowego dostarczenia powierzonego ładunku, najlepszym dla jego rozmiarów i wagi rodzajem transportu.

Od wielu lat Polska uważana jest za ważnego gracza w branży TSL. Za stolicę spedycji uważa się szczególnie Gdańsk i Gdynię – głównie dzięki lokalizacji blisko portów morskich.

Rodzaje spedycji

Główny podział to spedycja krajowa i międzynarodowa, ale wyróżnia się także dwa jej typy:

Spedycję gałęziową – transportowanie towaru tylko jednym rodzajem transportu,

Spedycję intermodalną – przewóz ładunku przy pomocy więcej niż jednego środka transportu.

Spedycja morska transport Gdańsk Peko

Ze względu na rodzaj transportu można mówić o:

Spedycji morskiej – jest to obsługa ładunków pełnokontenerowych, drobnicowych w transporcie morskim. Klienci mogą korzystać m.in. z importu i eksportu w systemie port -port w oparciu o konkretnych armatorów, obsługę różnych rodzajów ładunków, logistyczną obsługę ładunków w porcie załadunku i wyładunku, wystawianie morskich dokumentów przewozowych, odprawy fiskalne w portach, ubezpieczenie cargo,

Spedycji lotniczej – świadczone najczęściej usługi to import i eksport przy użyciu samolotów w systemie door-door w oparciu o konkretne linie lotnicze, transport lotniczy w serwisie ekonomicznym, priorytetowym i ekspresowym, koordynacja działań w procesie obsługi towarów, ubezpieczenie cargo,

transport lotniczy Peko Gdańsk

Spedycji drogowej – to transport towaru m.in. samochodami ciężarowymi, eksport i import w systemie door-door w oparciu o określonych podwykonawców, obsługa przesyłek od drobnicowych do ładunków całopojazdowych, transport ładunków standardowych z użyciem różnego rodzaju naczep, transport ładunków ADR, ubezpieczenie cargo,

Spedycji kolejowej – obsługa ładunków pełnokontenerowych oraz drobnicowych przy pomocy przeznaczonych do tego pociągów towarowych. Świadczone usługi to m.in.: eksport i import w systemie terminal kolejowy-terminal kolejowy w oparciu o operatorów kolejowych, eksport i import w systemie door-door w oparciu o sieć partnerów i agentów kolejowych, logistyczna obsługa ładunków w terminalu kolejowym i na miejscu wyładunku, ubezpieczenie cargo.

Wszystkie wymienione rodzaje transportu mogą działać również jako ogniwo transportu intermodalnego, np. kolej – droga, droga – kolej – morze itp.transport morski spedycja PEKO 1Firmy spedycyjne – np. z siedzibą w Gdańsku i Gdyni, coraz częściej świadczą usługi kompleksowe oferując dodatkowo np. obsługę celną realizowaną przez agencje celną w Gdyni. Korzystając z ich pomocy można oszczędzić sporo czasu, ponieważ pracownicy posiadają ogromną wiedzę i doświadczenie pozwalające na szybkie i sprawne przeprowadzenie całego procesu transportu, w tym również skomplikowanych formalności.

Zobacz również : 

PEKO spedycja z siedzibą w Gdańsku – kompleksowe usługi transportowe

Transport and shipping services in Frisco:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj