Samochody używane Ford BIG Autohandel – co sprawdzić przed kupnem auta?

0
964
samochody uzywane ford big autohandel gdansk 4
samochody uzywane ford big autohandel gdansk 4

Przed kupnem samochodu, warto sprawdzić go w ASO. Rozmowa z Małgorzatą Wirecką, kierowniczką salonu BIG Autohandel Ford Używane przy al. Grunwaldzkiej w Gdańsku. Kupujemy używane auto. Wiadomo, że do oceny jego stanu technicznego potrzebny jest specjalista. Co możemy ocenić sami na pierwszy rzut oka?

Samochody używane Ford

Kupując auto używane, sami możemy sprawdzić i częściowo ocenić jakość karoserii. Możemy zauważyć rzucającą się w oczy korozję, wgniecenia czy rysy. Sami możemy również sprawdzić kompletność szyb. Rocznik ich produkcji powinien zgadzać się z rocznikiem produkcji pojazdu.

Ważne jest również sprawdzenie numeru identyfikacyjnego pojazdu VIN. Powinien składać się z 17 znaków i być taki sam jak w karcie pojazdu i w dowodzie rejestracyjnym. Kolejną rzeczą, którą można ocenić, jest stan ogumienia. Głębokość bieżnika nowej opony wynosi ok. 9,5 mm. Jeżeli kupowany przez nas samochód ma bieżnik poniżej 2-3 mm, to powinniśmy na to zwrócić uwagę sprzedającego. Stan opon to jeden z najważniejszych czynników zapewniających nam bezpieczną jazdę samochodem.

Ocenę pozostałych elementów dotyczących stanu technicznego lepiej pozostawić mechanikowi, najlepiej ze stacji ASO. Dużo o pojeździe może powiedzieć nam podejście sprzedającego.

Jak sprawdzić historię auta?

Najszybciej sprawdzić, powołując się na nr VIN w stacji ASO. Większość marek posiada już bazy danych, w których samochód istnieje od momentu jego wyprodukowania. Taki system pozwala na sprawdzenie dokładnej daty produkcji, jego wyposażenia, rodzaju silnika oraz tego, co nas najbardziej interesuje, czyli historii serwisowej. Każdy dealer dokonujący jakichkolwiek napraw w samochodzie jest zobowiązany do zarejestrowania tego w systemie. Dotyczy to zarówno napraw mechanicznych, jak i blacharsko – lakierniczych.

ford samochody nowe i uzywane bigautohandel gdansk (1)Może się jednak zdarzyć, że auto nie było naprawiane w ASO i wtedy nie będzie tej historii w systemie. Dlatego polecam sprawdzenie pojazdu w serwisie. Mechanik, po sprawdzeniu grubości lakieru oraz oględzinach poszczególnych elementów, będzie w stanie powiedzieć nam, czy samochód przeszedł jakieś kolizje.

Co powinno zwrócić naszą uwagę podczas rozmowy ze sprzedawcą?

Zwróćmy uwagę, w jaki sposób odpowiada na nasze pytania dotyczące stanu pojazdu i jego historii. Oceńmy, czy mówi otwarcie, czy próbuje coś zataić lub czy unika odpowiedzi na niektóre pytania. Sprzedawca powinien nam odpowiadać rzeczowo i na temat. Dlatego bezpieczniej jest nabyć samochód używany w autoryzowanych stacjach dealerskich, gdzie sprzedający – dealer ma obowiązek prawny do udzielenia wszystkich informacji na temat posiadanego do sprzedaży pojazdu.

Gdzie sprawdzić techniczny stan auta? Porady dotyczące wyboru miejsca do oględzin używanego samochodu

Stan techniczny pojazdu najlepiej sprawdzać w autoryzowanym serwisie. Przede wszystkim ze względu na możliwość podłączenia sprawdzanego pojazdu do komputera serwisowego, który pozwoli na wykluczenie wielu usterek. Podczas takiego sprawdzenia pojazdu, oprócz podłączenia do komputera, sprawdza się stan zawieszenia, wycieki oleju z silnika czy też ze skrzyni biegów, a przede wszystkim wymiar tarcz i okładzin hamulcowych. Sprawdzana jest też ilość płynów oraz ich stężenie, a także grubość lakieru na poszczególnych elementach.

Przy wyborze miejsca do przeglądu należy sugerować się przede wszystkim marką pojazdu. Usługa przeglądu w firmie BIG AutoHandel kosztuje 350 złotych. Pozostaje jeszcze możliwość zakupu samochodu używanego od dealera.

Czy te auta są już wyselekcjonowane i do sprzedaży trafiają tylko te rzeczywiście godne polecenia?

Samochód kupowany od dealera to przede wszystkim auto sprawdzone technicznie, przygotowane do sprzedaży. Oznacza to, że każde zakupione przez dealera auto przechodzi przegląd, w wyniku którego usterki kwalifikujące się do naprawy są usuwane. Następnie auto trafia do obróbki kosmetycznej (pranie tapicerki, czyszczenie) i dopiero wtedy na plac ekspozycyjny. Fordy przechodzą dodatkowo przegląd sygnowany Certyfikatem Jakości Pojazdu DEKRA.

Takiego przeglądu mogą dokonywać tylko mechanicy, którzy przeszli specjalistyczne dodatkowe szkolenia. Auto, które przejdzie taki przegląd pozytywnie, otrzymuje gwarancję firmy DEKRA. Trwa ona 1 rok od daty zarejestrowania.

Uważam, iż jest to jeden z głównych powodów, dla których warto zdecydować się na zakup samochodu u dealera. Dodatkowo nasza firma zajmuje się głównie sprzedażą pojazdów pochodzących z polskiej sieci, takich, których historia jest znana, staramy się również sprzedawać pojazdy z niedużymi przebiegami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj