Komfort i bezpieczeństwo z Fordem

0
783
Focus 3
Focus 3

Ford Fiesta może mieć bardzo bogate wyposażenie dodatkowe. Niektóre funkcje i dodatki zdobyły prestiżowe nagrody i wyróżnienia.

Samochody marki Ford słyną z zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Bogate wyposażenie dodatkowe poprawia komfort i wygodę prowadzenia auta, a przede wszystkim bezpieczeństwo. Zaawansowane technologicznie dodatki w zależności od wersji Fiesty dostępne są w cenie samochodu lub trzeba je wybrać przy zamówieniu samochodu i dodatkowo za nie zapłacić. Niektóre rozwiązania zdobyły prestiżowe nagrody i wyróżnienia.

Auto samo wezwie pomoc

Takim właśnie nagrodzonym rozwiązaniem jest funkcja Emergency Assistance, która jest kluczowym elementem systemu Ford SYNC. Dzięki niej w momencie wypadku system łączy się za pomocą telefonu komórkowego ze służbami ratunkowymi, aby podać im wszystkie istotne informacje (np. współrzędne GPS) oraz umożliwić rozmowę z kierowcą.

System uruchamia się w momencie aktywacji poduszki powietrznej lub odcięcia pompy paliwowej. W 2012 roku Ford otrzymał za tę funkcję nagrodę za najlepsze nowatorskie rozwiązanie mobilne w kategorii transportu samochodowego i akcesoriów Global Mobile Awards.

Ford SYNC to także system komunikacji głosowej, który pozwala obsługiwać odtwarzacz muzyki, a także połączony z nim telefon za pomocą prostych komunikatów głosowych, bez dotykania przycisków. Dzięki temu rozwiązaniu kierowca może maksymalnie skupić się na bezpiecznym prowadzeniu auta.

Pełna kontrola

Kolejnym nagrodzonym rozwiązaniem jest wdrożona przez Forda w modelu Fiesta technologia MyKey, która zdobyła wyróżnienie Euro NCAP Advanced. Daje możliwość zaprogramowania w kluczyku różnych parametrów dotyczących używania auta.

Można np. ustalić maksymalną prędkość, z jaką auto będzie mogło się poruszać, czy maksymalną głośność, z jaką będzie można słuchać w nim muzyki, można też wymusić zapięcie pasów bezpieczeństwa.

System może uniemożliwić wyłączenie systemów bezpieczeństwa. Funkcja MyKey może przydać się rodzicom, którzy pozwalają korzystać z samochodu swoim dzieciom, albo tym, którym zdarza się pożyczać auto innym kierowcom.

Kolizji nie będzie

Nagrodę Euro NCAP przyznaną w dziedzinie systemów bezpieczeństwa zdobyła dostępna w Fiestach funkcja Active City Stop. System automatycznie hamuje samochód w momencie wykrycia ryzyka kolizji, zmniejszając tym samym prawdopodobieństwo zderzenia z poprzedzającym pojazdem w czasie jazdy z prędkością poniżej 30 km/h.

Zawsze na czas

Najnowsze Fordy Fiesty mogą być wyposażone również w nawigację satelitarną. Na bieżąco analizuje ona szybkość jazdy kierowcy i natężenie ruchu na drodze. Dzięki temu jest w stanie z bardzo dużą dokładnością podać przewidywalny czas dojazdu na miejsce.

Zima niestraszna

Komfort jazdy nowymi Fiestami w okresie zimowym z pewnością podnosi podgrzewana przednia szyba. Zamiast chwytać za skrobaczkę, wystarczy nacisnąć jeden przycisk i chwilę cierpliwie poczekać. Ci, którzy cenią sobie komfort i wygodę, mogą pokusić się dodatkowo o wybranie podgrzewanych, regulowanych foteli. Wygodzie podróżujących służy także elektronicznie sterowana klimatyzacja (EATC) oraz dyskretne oświetlenie wnętrza w kolorze delikatnej, przytulnej czerwieni.

Pomoc w parkowaniu i nie tylko

Na parkingach i w ciasnych uliczkach przydadzą się z kolei automatycznie składane lusterka boczne. Składają się one w momencie wyłączenia auta, ale nie tylko – także w każdym innym wybranym przez nas momencie, za pomocą przełącznika regulacji lusterek.

Wszystkie modele Forda Fiesty zostały również wyposażone w funkcję, która sprawia że po wyłączeniu i zamknięciu auta jeszcze przez pół minuty samochód oświetla nam drogę do domu. Przy cofaniu każdemu kierowcy może pomóc umieszczony w centralnej części deski rozdzielczej obraz z kamery cofania, która pokazuje to, co znajduje się za samochodem. Czujniki parkowania pomagają ocenić odległość między pojazdem a dowolną przeszkodą (zarówno z przodu, jak i z tyłu).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj