Pamiętaj o zimówkach

0
877
opony zimowe bigautohandel gdańsk
opony zimowe bigautohandel gdańsk

Podpowiadamy, czy i kiedy najlepiej wymienić opony na zimowe – sprawdź, jak wybrać opony, i skorzystaj z oferty BIG AutoHandel Gdańsk.

Nasz poradnik

Zima to bez wątpienia pora roku, która dla kierowców jest najbardziej uciążliwa. W wielu państwach europejskich istnieje obowiązek wymiany opon letnich na zimowe. W Polsce nadal go nie ma, ale mimo to aż 90 procent kierowców deklaruje, że to robi. I bardzo dobrze, bo większość opon zimowych została zaprojektowana
tak, aby mogły zapewnić optymalne osiągi w warunkach spotykanych zimą w strefie klimatycznej, w jakiej leży m.in. Polska. Specjalna receptura mieszanki gumowej, która zachowuje elastyczność w niskich temperaturach, oraz specyficzna rzeźba bieżnika zdecydowanie lepiej radzą sobie podczas opadów śniegu, gołoledzi czy w błocie pośniegowym.

wymiana opon bigautohandel gdansk (1)Na ostatnią chwilę

Co roku na przełomie listopada i grudnia obserwujemy w naszym serwisie pewną prawidłowość – mówi Jarosław Cieślak, mistrz serwisu BIG AutoHandel. Po pierwszych opadach śniegu następuje boom kierowców, którzy odkładali wymianę ogumienia na ostatnią chwilę. I w dużym stopniu mają rację. Prawda jest taka, że nie warto się zbytnio spieszyć z wymianą ogumienia. Opony zimowe wykonane są ze znacznie bardziej miękkiej mieszanki gumowej niż letnie. Jazda na zimówkach przy wyższych temperaturach otoczenia prowadzi do zdecydowanie szybszego zużywania się bieżnika.

wymiana opon bigautohandel gdansk (4)

Wymiany opon na zimowe należy więc dokonywać w odpowiednim czasie. Najlepszym i najprostszym wskaźnikiem jest temperatura otoczenia. Kiedy zaczyna spadać do 7 stopni Celsjusza, to znak, że czas na wymianę letniego ogumienia na zimowe – podpowiada Jarosław Cieślak.

Głębokość bieżnika

Polskie przepisy określają, że dopuszczalna głębokość bieżnika dla samochodów osobowych to 1,6 mm. Dla porównania – nowe opony mają 8 mm. Im mniejszy bieżnik tym mniejsza możliwość odprowadzania wody spod opony, a tym samym także większa droga hamowania na mokrej powierzchni. Specjaliści zalecają, żeby z wymianą opon na nowe nie czekać, aż opony „wyłysieją”.

wymiana opon bigautohandel gdansk (4)

Najczęściej zalecają wymianę, kiedy bieżnik ma głębokość minimalną 3 – 4 mm w przypadku opon zimowych i 2-3 mm przy oponach letnich. Przyjmuje się także, że okres użytkowania opon nie powinien być dłuższy niż 8 lat od ich produkcji – niezależnie od głębokości bieżnika – nawet jeśli nie były w tym czasie używane. Powodem jest starzejąca się guma, która wraz z wiekiem robi się coraz twardsza, co z kolei sprawia, że zmniejsza się jej przyczepność.

Sygnałem, że powinniśmy pomyśleć o zmianie opon, są oczywiście także wszystkie uszkodzenia na nich występujące. W szczególności wybrzuszenia, pęknięcia, pęcherze, czy rozwarstwienia.

Opony całoroczne

Wśród kierowców modne są również opony całoroczne. – W trudnych warunkach pogodowych mogą one jednak stwarzać problemy – mówi Jarosław Cieślak, mistrz serwisu BIG AutoHandel.

Zimą odprowadzenie śniegu będzie w nich dużo gorsze niż w oponie zimowej. Latem zaś droga hamowania również się wydłuży w porównaniu z oponą letnią. Opony całoroczne uważane są więc za znacznie mniej bezpieczne niż opony sezonowe – wyjaśnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj