Od czego powinniśmy zacząć nasze rozważania o kupnie samochodu? O czym pamiętać i jakie parametry szczególnie musimy wziąć pod uwagę?
Niezależnie, czy chcesz zmienić aktualnie posiadany samochód na inny, czy będą to Twoje pierwsze cztery kółka – warto wszystko dobrze zaplanować, aby uniknąć wielu pomyłek i rozczarowań. Na początku warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
- Jakim budżetem dysponujemy?
- Czy kupujemy samochód jako osoba prywatna, czy może na firmę?
- Jaką formę finansowania wybieramy: gotówka, leasing czy może kredyt?
- Czy będzie to samochód typowo rodzinny – czy raczej miejski?
- Czy auto będzie używane codzienne do dojazdów do pracy, czy może tylko na długie trasy?
- Jakie roczne przebiegi będziemy nim pokonywać?
Jeśli odpowiemy sobie na te podstawowe pytania, wówczas łatwiej nam będzie podjąć decyzję co do wielkości samochodu, wyborze wersji silnikowej (diesel czy benzyna), wersji wyposażeniowej. W wypadku Forda wybór modelowy jest naprawdę spory.
Samochody miejskie – dla kogo będą najlepsze?
Tutaj już sama potoczna nazwa sugeruje, że mamy do czynienia z samochodami niejako przeznaczonymi do poruszania się po mieście lub na krótkich dystansach. Jednak czy tylko? Niekoniecznie. Dla przykładu Ford Fiesta – obecnie najlepiej sprzedający się samochód w swojej klasie w Europie – to auto, którym śmiało można się wybrać w długie trasy. Oczywiście jeśli zaplanujemy podróż w cztery osoby to problemem może się okazać ilość miejsca na bagaż – jednak sama jazda dla kierowcy i pasażerów nie powinna być męcząca.
Jakie auto wybrać dla rodziny?
Jeśli jednak planujemy częstsze wypady rodzinne poza miasto, gdzie niezbędnym jest zabranie dużego bagażu – w tym wypadku powinniśmy się rozejrzeć za autem co najmniej kompaktowym lub np. typowo rodzinnym. Tutaj już wybór jest ogromny. Począwszy od Focusa, a skończywszy na typowo rodzinnych vanach takich jak: C-MAX , S-MAX czy Galaxy. Są to auta, które opcjonalnie mogą pomieścić nawet 7 osób, a w przypadku Nowego Forda Galaxy mamy jeszcze bardzo sporo miejsca na bagaż.
A jeśli ktoś spędza dużo czasu w podróży?
Tutaj może kilka słów o wyborze typu jednostki. Zasadniczo dla osób dużo podróżujących, pokonujących rocznie przebiegi ponad 30 – 40 tysięcy kilometrów zdecydowanie lepszym wyborem będzie silnik wysokoprężny.
Wyższa cena zakupu samochodu z takim silnikiem zwróci nam się w późniejszych kosztach paliwa. W tej kategorii idealnym rozwiązaniem wydawać się może nowy Ford Mondeo czy S-MAX. Jednak już Ford Focus z wielowahaczowym tylnym zawieszeniem oferuje nam wystarczający komfort na długich trasach.
Dla kogo lepszym rozwiązaniem będzie kupno nowego auta, a dla kogo wybór używanego?
Polacy coraz częściej decydują się na zakup samochodów nowych. Nie bez znaczenia jest fakt, że kupując samochód prosto z salonu, mamy spokój na kilka lat. Jak to się mówi – wystarczy tylko lać paliwo. Jeśli nawet przytrafi nam się awaria – zostanie ona usunięta w ramach gwarancji, a na czas naprawy możemy otrzymać samochód zastępczy.
Jeśli jednak z jakiś względów zdecydujemy się na kupno samochodu używanego – warto poszukać samochodu z pewnego źródła – z gwarancją, udokumentowanym przebiegiem czy historią serwisową.