Ford na listach i pocztówkach

0
914
Big autohandel autoryzowany serwis Ford 3

Auta Forda można spotkać nie tylko na drogach, ale i na znaczkach pocztowych na całym świecie.

Bardzo bogata historia Forda, jednej z najstarszych marek samochodowych na świecie, sprawia, że auta spod tego znaku trafiały nawet na znaczki pocztowe. Gościł na nich także sam założyciel koncernu samochodowego, Henry Ford.

Big autohandel autoryzowany serwis Ford 1Znaczek z wizerunkiem pioniera motoryzacji dobrze znają obywatele USA, bo przez wiele lat nie wychodził on z obiegu. Pochodzi z kolekcji „Wybitni Amerykanie” emitowanej od połowy lat 60. przez prawie 30 lat. Prezentowała ona osoby, które odegrały najważniejszą rolę w historii Stanów Zjednoczonych. Serię otworzył w listopadzie 1965 roku znaczek z wizerunkiem prezydenta Abrahama Lincolna o nominale 4 centy. Niecałe trzy lata później Henry Ford trafił na znaczek o nominale 12 centów.

Genialnego konstruktora i jednego z ojców motoryzacji uwieczniono na znaczkach pocztowych także w innych krajach, m.in. na austriackim znaczku wydanym w 2003 r. dla uczczenia stulecia istnienia marki Ford.

Big autohandel autoryzowany serwis Ford 4

Spośród wszystkich modeli samochodów największą karierę na znaczkach zrobił oczy- wiście legendarny model T – pierwszy samochód produkowany seryjnie przez Forda. Był obowiązkowym bohaterem serii filatelistycznych poświęconych motoryzacji wydawanych na całym świecie, nawet w bardzo egzotycznych miejscach.

W październiku 1982 roku Ford T ozdobił znaczek z serii „British Motor Cars”, na którym pojawił się w towarzystwie czerwonego Escorta. Ten legendarny samochód znalazł się również na serii znaczków ze starymi autami, którą czternaście lat temu wydano w Nowej Zelandii oraz na węgierskim znaczku pochodzącym z 1975 roku. Ford T powrócił na znaczkach pocztowych nawet na Cyprze.

Big autohandel autoryzowany serwis Ford 2A jako że Ford w zasadzie od pierwszych dni swojej działalności obecny był w sporcie samochodowym, na znaczkach nie mogło zabraknąć sportowych wersji aut produkowanych przez ten koncern. Jedenaście lat temu na amerykańskich listach można więc było znaleźć znaczek ze słynnym luksusowym Fordem Thunderbird, który swoją nazwę zawdzięczał grzmiącemu ptakowi z mitologii indiańskiej. Rajdową wersję Forda Sierry podziwiają filateliści z Wietnamu.

Swój pocztowy epizod miała też Fiesta. W 1987 roku w Laosie wyemitowano znaczek, na którym przedstawiono niebieską, trzydrzwiową Fiestę Mk II generacji z 1987 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj