Auta używane – czym kierować się przy zakupie?

0
764
Samochody uzywane Ford big autohandel

Kupno używanego samochodu wiąże się z ogromnym ryzykiem, jednak wiedząc czym się kierować, co sprawdzić i na co uważać możemy je nieco ograniczyć. Do wybrania takiej opcji zachęci nas przede wszystkim to, jak dobre auto możemy kupić w naszym budżecie. Wszyscy jednak słyszeliśmy o przypadkach, kiedy sprzedający nie byli do końca szczerzy i uczciwi z nabywcą.  Na co więc należy zwrócić uwagę przy kupnie używanego samochodu? 

Formalności

Przed samymi oględzinami używanego samochodu lub od razu po spotkaniu się ze sprzedawcą, powinniśmy upewnić się czy wszystkie kwestie prawne związane z pojazdem są właściwe. Poprośmy o numer rejestracyjny auta, VIN i datę pierwszej rejestracji. Z tymi informacjami możemy sprawdzić historię pojazdu w systemie CEPiK – Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Tu dowiemy się o wszelkich przeglądach, ostatnim zarejestrowanym przebiegu oraz znajdziemy dane na temat wcześniejszych, potencjalnych kradzieżach samochodu. Jedynym warunkiem jest to, że pojazd musi pochodzić z Polski.

ford BIG autohandel GdańskHistoria pojazdu – wypadkowość

Czytając ogłoszenia z używanymi samochodami, szybko zorientujemy się że prawie każdy pojazd opisywany jest jako bezwypadkowy. Sprzedawcy mogą być w tej kwestii bezkarni, ponieważ wiedzą, że nie da się tego dokładnie sprawdzić. Przy oględzinach samochodu warto więc zwrócić uwagę na to czy poszczególne części nie były wymieniane – przyjrzyjmy się dokładnie wielkości szczelin między maską a nadkolami, bagażnikiem a błotnikami, kolorom poszczególnych segmentów auta oraz wypatrujmy małych, nieudanych napraw.

Eksploatacja

Ważnym czynnikiem jest także eksploatacja samochodu, czyli informacja jak często wymieniane były w nim filtry powietrza i paliwa, olej, świece, przewody itp. Wiele z nich udokumentowanych jest w karcie pojazdu co daje dowód na to, że właściciel dbał o swój samochód. Warto też dowiedzieć się gdzie i w jaki sposób pojazd był przechowywany – najbardziej interesować powinny nas oczywiście garażowane egzemplarze, o których świadczyć będzie najczęściej brak korozji i dobry stan lakieru. Z lekkim podejrzeniem patrzmy też na palących sprzedawców – nikt nie chce przecież zżółkniętych elementów wnętrza i nieprzyjemnego zapachu w swoim nowym nabytku.

Ford używanePrzebieg

To ile dany samochód przejechał kilometrów jest często kluczowe przy wyborze wymarzonego auta. Informacja ta mówi o zużyciu niektórych części jak zawieszenie, elementy silnika czy opony, które prędzej czy później trzeba będzie wymienić. Pamiętajmy, że jeśli sprzedawca informuje nas o jakichkolwiek wymianach części, najlepiej żeby miał na to jakikolwiek dowód, np. poświadczenie z warsztatu lub serwisu, czy nawet starą, wymienioną część.

Silnik

Jeśli wiemy już, że stan wizualny i inne części auta nam odpowiadają, powinniśmy uważnie przyjrzeć się najważniejszemu elementowi – silnikowi. Kupując używany samochód sprawdźmy, czy pod maską nie ma żadnych wycieków, przedmuchów czy lekkich zachlapań. Patrząc z innej strony, nadmierna czystość silnika może także być powodem do zmartwień – wielu sprzedawców myje dyskretnie wzbudzające podejrzenia elementy tuż przed oględzinami. Warto też zwrócić uwagę oryginalność wszystkich naklejek serwisowych. 

Auta używane Ford GdańdskSamochody używane od Forda

Jeśli nadal boimy się kupować używanego samochodu od osoby prywatnej, powinniśmy zainteresować się programami autoryzowanych serwisów jak np. „Ford używane”. W tym przypadku, za sprawność techniczną i sprawy formalne całą odpowiedzialność bierze wykwalifikowana kadra pracowników firmy Ford.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj