Spośród wszystkich marek samochodów auta Forda najczęściej grały w filmach i serialach telewizyjnych
Ford to jedna z najstarszych i najpopularniejszych marek samochodowych na świecie. Nic więc dziwnego, że to właśnie Fordy najczęściej pojawiały się w produkcjach filmowych, szczególnie tych powstających w Stanach Zjednoczonych. Internetowy serwis
Internet Movie Car Database
podaje, że w filmach i serialach pojawiło się prawie 92 tysiące Fordów. Plasujące się na drugim miejscu w tym rankingu Chevrolety mogą pochwalić się o połowę mniejszą popularnością, a trzecie pod względem filmowej popularności Mercedesy pojawiały się na ekranie ponad 36 tysięcy razy.
Fordy królują także na liście modeli grających w filmach. Na pierwszym miejscu rządzi niepodzielnie Ford Crown Victoria, który zagrał w filmach ponad 6500 razy. Drugi jest legendarny Mustang, który przed kamerami występował prawie 5000 razy.
Fiesta nie może poszczycić się aż tak bogatą filmografią, ale fachowcy doliczyli się, że w różnych wersjach pojawiała się na ekranie prawie 2000 razy.
Od bohatera do statysty
Zdarza się, że w filmach samochody grają główne role. Wożą bohatera przez cały film, towarzysząc mu w jego przygodach, czasem nawet ratują życie, np. sprawdzając się znakomicie w scenie ucieczki. Innym razem auta są zwykłymi statystami, elementami scenografii i przed kamerą pojawiają się tylko na chwilę.
Niezapomnianą rolę zagrał Ford Falcon w australijskim filmie „Mad Max” z Melem Gibsonem w roli głównej. Czarne auto znakomicie spisywało się w wojnie na śmierć i życie pomiędzy policjantem z Miasta Słońca i groźnymi przestępcami z bandy motocyklistów.
Czerwone auto policjantów
Fordem Gran Torino jeździli inni policjanci – David Starsky i Ken Hutch, główni bohaterowie niezwykle popu- larnego, głównie po drugiej stronie Atlantyku, serialu „Starsky i Hutch”. Początkowo David Starsky miał jeździć Chevroletem Camaro, jednak kiedy ruszyła produkcja pilotowego odcinka, okazało się, że policjantom potrzebny jest bardziej charakterystyczne auto. Czerwony, dwudrzwiowy Gran Torino okazał się strzałem w dziesiątkę.
Ford, tak samo jak w serialu, jest ważny także w kinowej komedii z 2004 r., w której w role policjantów wcielają się Ben Stiller i Owen Wilson.
Ford na pierwszym planie
Wspaniałym Fordem Thunderbirdem z 1966 roku jeżdżą Thelma Dickinson i Louise Sawyer – bohaterki niezapomnianego filmu drogi „Thelma i Louise” w reżyserii Ridleya Scotta. Główne role w tym filmie z 1991 roku zagrały Geena Davis i Susan Sarandon, ale z powodzeniem można powiedzieć, że pierwszoplanową rolę zagrał także samochód. Auto wykorzystane w filmie w 2008 roku zostało sprzedane na aukcji za ponad 70 tysięcy dolarów.
Latająca Anglia
Także turkusowy kolor miał Ford Anglia, który spełnił istotną rolę w książce i filmie „Harry Potter i Komnata Tajemnic”. Najsłynniejszy czarodziej świata najpierw przybywa nim do Hogwartu, później auto ratuje go przed wściekłymi i głodnymi pająkami. Oczywiście przycisk niewidzialności i funkcja latania nie były elementami wyposażenia dodatkowego dostępnymi w cennikach Forda.
Mustang, Bond i błąd
Fordy wielokrotnie pojawiały się w filmach o najsłynniejszym agencie świata Jamesie Bondzie. Mustang, którym Bond jedzie w filmie z 1971 roku „Diamenty są wieczne”, zagrał w scenie, z którą wiąże się jeden z najsłynniejszych błędów w montażu filmu w historii kina. Agent 007 przejeżdża Fordem Mustangiem przez wąski przejazd, który może pokonać tylko na dwóch kołach. Problem w tym, że wjeżdża w niego na kołach od strony pasażera, a wyjeżdża na kołach po stronie kierowcy.